Madde Bağımlılığı Nedir?

“Madde bağımlılığı”ndaki ‘uyuşturucu madde’, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımında, “sağlık için kullanılanlar dışında, yaşayan organizmada kullanıldığında, organizmanın bir ya da birden çok yetisini farklılaştırabilen herhangi bir madde” olarak belirtilmiştir.

Uyuşturucu maddenin bir çok türü vardır. Kimi uyarıcı olarak kullanılırken, kimiyse serotonin yükseltici etkisiyle insanı sakinleştiren, kişiye acı veren düşünce ve duygularla mücadele etmenin katlanılmaz duruma geldiği zamanlarda insanı geçici olarak uyuşturmaktadır.

Klinik olarak veya sokakta farklı isimleri vardır. Sıklıkla bilinen türleri esrar, kokain, ekstazi, eroin, uçucu madde, halisünajen mantar ve LSD ‘dir.

madde bağımlılığı

Madde bağımlılığından kurtulma sürecinde yanlış olan bir çok düşünce tedaviyi sekteye uğratır. Bunların başında “ben bırakamam”, “herkes kullanıyor”, “bana bir şey olmaz”, “kendimi kontrol edebilirim”, bir kereden bir şey olmaz”, “ben madde bağımlısı olmam” gibi düşünceler bulunmaktadır.

Madde bağımlılığı tedavisinde bireyin uyuşturucuyu tamamıyla bıraktığı, detoksifikasyon süreci vardır. Eroin gibi ağır madde kullanımı sonrası yoksunluk sendromları bireyin ilaç tedavisine başlamasını öncelikli kılmaktadır. Bireyi madde bağımlılığına iten olumsuz hayat deneyimleri bulunmaktadır. Bireyin kendi dünyasında yarattığı tahribatları önlemek adına psikolojik yardım alması gerekmektedir. İlaç ve psikoterapi tedavisini birlikte almayan bireyin tekrar madde bağımlısı olması kaçınılmazdır.

Madde bağımlılığı terapisinin bireye kattığı farkındalıklar bulunmaktadır. Bu terapi; bireyin kendini tanımasını, anlamasını ve değerlendirmesini sağlar.

Uyuşturucu Maddelerle İlgili Bilgiler

Esrar

Esrar bitkisel olduğu için zarar vermeyeceği düşünülür, ancak doğada bir çok zehirli bitkinin varlığı unutulmamalıdır.
Esrar kullanıcıları diğer uyuşturucu maddelere geçmeyeceklerini düşünürler. Fakat diğer uyuşturucu maddelere bağımlı olanların çoğu esrardan bu maddeye yönelmiştir.
Esrarın zararlı etkisinin birkaç saatte geçeceği sanılmaktadır ancak esrar vücutta depolanır ve etkisi günlerce hatta haftalarca devam edebilir.
Esrarın bir rahatlama aracı olduğu varsayılır, ancak esrar da tıpkı diğer uyuşturucu maddeler gibi bireyin sorunlarını arka plana atmasına sebep olur.
Esrarın bireyin zihnini açtığı varsayılır, ancak esrar kullanan bireylerde zihin bulanıklığı, bellek, konuşma, anlama ve karar verme de problemler olur.

Kokain

Kokain kısa zamanda bağımlılık yapan uyuşturucu bir maddedir. Buruna çekme ya da enjektör ile alınır ve her iki şekilde de bağımlılık yapar.
Kokain anında etki eder ve etkisi yarım saat ile bir saat civarı sürer. Madde bağımlıları etkisini devam ettirebilmek için maddeyi sürekli almak durumunda kalırlar. Kokain kullanımında coşku hissi ve enerji artışı, aşırı hareket, konuşkanlık, anksiyete, gerginlik, öfke, kendine aşırı güven, karar verme bozuklukları görülebilir.
Kokainin tehlikeli yan etkileri arasında, burunda delinmeye kadar ilerleyen deformasyon, akciğer sorunları, damardan kullanım neticesinde AIDS gibi bulaşıcı hastalık kapma, kardiyovasküler sorunlar, beyin kanaması, sara nöbeti ve kokainle eroinin bir arada kullanımında ani ölüm bulunur.


Sertifikasyonları: