Türkiye’deki EMDR’ın Tarihçesi

1997 DBE kurucu başkanı Emre Konuk, 1997 senesinde Türkiye’de travma psikolojisi ile ilgili eğitim eksikliğini gidermek amacıyla, travma tedavisinde kullanılan EMDR tekniği konusunda HAP (Humanitarian Assistance Programs) ile ilişki kurarak, bu eğitimi Türkiye’de başlatmak istediğini bildirdi. HAP eğitimcilerinden Jim Knipe, EMDR ile ilgili bilgilendirme eğitimi vermek üzere Türkiye’ye geldi ve EMDR’ı tanıtan bir seminer verdi.
Ağustos 1999 Marmara depremi döneminde Türk Psikologlar Derneği (TPD) İstanbul Şube başkanı olan Emre Konuk’un çabalarıyla, EMDR-HAP ve TPD arasında deprem mağdurlarına psikolojik yardım vermek amacıyla işbirliği oluşturuldu. Sosyal sorumluluk çerçevesinde, 110 psikologa EMDR eğitimi vermek üzere Amerika, Avrupa ve İsrail’den birçok eğitimci ve facilitator Türkiye’ye geldi. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü terapistleri, çalışanları ve Emre Konuk, bu sürecin organizasyonunda gönüllü olarak çalıştılar ve eğitim alan diğer psikologlarla birlikte, alanda oluşturulan 6 klinikte 3 yıl boyunca psikolojik yardım ve terapi hizmeti verdiler. Yapılan çalışmalar yurt dışı ve yurt içi kongrelerde sunuldu.
1999-2003 Deprem sonrası, Türkiye’de EMDR eğitimlerine devam edildi. 209 psikolog, psikolojik danışman ve Psikiyatrist EMDR I ve II. Düzey Eğitimlerini aldı. DBE ve HAP,  verilen bu eğitimlerin sponsoru oldu. Ankara’da EMDR Eğitimi verildi.
Mayıs 2001 Türk Psikologlar Derneği bünyesinde, DBE organizasyonu ile, Hatay’daki sel felaketinden etkilenen mağdurlara DBE uzmanlarının katılımıyla psikolojik destek verildi.
Eylül 2001 Taksim Meydanı’nda yaşanan bombalama olayı sonrasında DBE uzmanları tarafından ulaşılabilen kişilere gönüllü psikolojik hizmet sunuldu.
Şubat 2002 Afyon depreminin ardından, DBE uzmanları TPD ile birlikte, ertesi gün olay yerine ulaşıp oradaki ilk düzenlemeleri yaptıktan sonra, yine sosyal sorumluluk çerçevesinde, psikolojik destek süreçlerine başladılar.
Ocak 2003 Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazasının ardından DBE uzmanları İstanbul’da oluşturulan kriz masasında ilk müdahalelerin koordinasyonunda yer aldı ve bu süreçte, THY çalışanlarına gönüllü psikolojik destek hizmetleri verildi.
2003 2003 yılından bu yana, DBE bünyesinde organize edilen EMDR Eğitimleri,  psikologlara, psikiyatristlere, psikolojik danışmanlara, sosyal hizmet uzmanlarına vb. verilmektedir.
2003 1999 depremi ardından bölgedeki deprem mağdurlarına DBE uzmanlarınca gönüllü olarak psikolojik destek verilmeye devam edildi. Ayrıca bu kapsamda, DBE Çocuk ve Ergen Bölümü terapistleri Yalova’da deprem sonrasında çocukların deprem nedeniyle yaşadıkları travma sonrasında ortaya çıkan sorunları saptayıp, gönüllü olarak çocuklara EMDR ve Sanat Terapisi uyguladı ve ailelere danışmanlık verdi.
Kasım 2004 HSBC ve İngiliz Konsolosluğu’na yönelik bombalama saldırılarının ardından DBE uzmanları, hem konsolosluk hem de HSBC çalışanlarına yönelik TPD ile birlikte, psikolojik destek verdi.
Aralık 2004 EMDR terapistlerinin karşılaştığı sıkıntıları gidermek amacıyla vaka paylaşımı ve duyuruların ilgililere rahatlıkla ulaşabilmesini sağlayacak EMDR-TR e-mail grubu oluşturuldu.
Ocak 2005 Emre Konuk,  EMDR-HAP tarafından Tayland Tsunami afet bölgesinde, Tayland’daki çalışmaları organize etmekle görevlendirildi. Gönüllü olarak gittiği Tayland ve Kamboçya’da, terapistlere EMDR Eğitimi ve Süpervizyonu verdi, terapistlerin bölgede çalışma sisteminin kurulması ve bütün bu çalışmalara finansman sağlanması için girişimlerde bulundu.
Mayıs 2005 David Grand ve DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile “Performans Geliştirme ve EMDR” konulu atölye çalışması düzenlendi.
Eylül 2005 Türkiye’den 6 EMDR Terapisti “EMDR Facilitator”ı (EMDR Danışmanı) oldu: Emre Konuk, İbrahim Eke, Hakan Yüksek, Asena Yurtsever, Ümran Korkmazlar ve Serin Meskill.
Kasım 2005 Emre Konuk, bu tarihten itibaren Filistin ve Lübnan’da düzenlenen EMDR I. ve II. Düzey Eğitim ve Süpervizyon’larına gönüllü facilitator (danışman) olarak katıldı.
Mayıs 2006 Emre Konuk ve DBE eğitmenleri tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda çalışan psikologlara EMDR I. Düzey Eğitimi verildi.
Haziran 2006 DBE sponsorluğunda DBE tarafından organize edilen 7. Avrupa EMDR Kongresi İstanbul’da gerçekleşti. Bu kongreye Avrupa’dan, Amerika’dan ve Türkiye’den 300 civarında EMDR profesyoneli katıldı.
Ekim 2006 Türkiye’den Emre Konuk ve Ümran Korkmazlar, EMDR Avrupa tarafından Almanya’da gerçekleştirilen “EMDR Eğitimci Eğitimi”ne katıldılar.
Kasım 2006 DBE sponsorluğunda, Türkiye’den Ceyda Eke ve Serkan Özgün facilitator (danışman) eğitimlerine başladılar.
2006 DBE terapistlerinden Emre Konuk, İbrahim Eke, Hakan Yüksek, Asena Yurtsever ile Jim Knipe ve Sinem Ostep tarafından 1999 Marmara Depremi sonrasında yapılan EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) müdahalelerinin Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) belirtilerine etkisini inceleyen “The Effects of Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) Therapy on Posttraumatic Stress Disorder in Survivors of the 1999 Marmara, Turkey, Earthquake” isimli araştırmalarının makalesi International Journal of Stress Management’ın 2006 yılı 13. sayısında yayımlandı.
Ocak-Nisan 2007 DBE bünyesinde EMDR Facilitatorı olan ilk Türk Facilitatorler, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, daha önce DBE bünyesinde EMDR eğitimi alan terapistlerin süpervizyon ihtiyacını karşılamak amacıyla, Samsun, Mersin, İzmir ve Ankara’da  EMDR Süpervizyonu verdiler.
Haziran 2007 Türkiye’deki EMDR terapistlerinin sayısı 400’e ulaştı, yine DBE sponsorluğunda, EMDR-TR web sitesi kuruldu ve EMDR Türkiye EMDR Avrupa Yönetim Kurulu’nda temsil edildi.
Temmuz 2007 David Grand “Brainspotting” eğitimi vermek için DBE’nin daveti ile İstanbul’a geldi, 69 terapiste 2 gün süreyle eğitim verdi.
Ocak 2008 Carol Forgash “Ego State and EMDR” eğitimini vermek için DBE davetlisi olarak İstanbul’a geldi ve 2 gün eğitim verdi.
Haziran 2008 Steven Marcus ve DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü işbirliğiyle “EMDR ile Başağrısı Tedavisi” konulu 80 terapistin katıldığı atölye çalışması düzenlendi.
Temmuz 2008 İstanbul Güngören’deki bombalama olayının ardından, daha önce DBE tarafından eğitilen civar Kadın Sağlığı Merkezi terapistlerinin sunduğu psikolojik destek hizmeti ve EMDR uygulamaları DBE terapistleri tarafından koordine ve süpervize edildi.
Ekim 2008 DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından “EMDR ile Migren ve Baş Ağrısı Tedavisi” adında bir AR-GE projesi başlatıldı.
2008 Emre Konuk, bu tarihten itibaren EMDR – Humanitarian Assistance Programs (HAP) bünyesinde, Kenya’da terapistlerin eğitimini ve “Travmaya Müdahale” organizasyonlarını yürüttü.
2008-2009 Emre Konuk ve DBE uzmanları tarafından İstanbul Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren 30 kadın sağlık merkezinde ruh sağlığı hizmeti veren 60 kişiye EMDR Eğitim ve Süpervizyonları verildi.
Şubat 2009 THY Amsterdam Kazasında, DBE Travma Ekibi tarafından “krize müdahale çalışması” yapıldı. DBE uzmanlarından oluşan Krize Müdahale Ekibi, uçak kazası sonrası mağdur ailelere ve diğer THY personeline psikolojik destek verdi.
Nisan 2010 DBE, EMDR-HAP ve YMCA Filistin işbirliği ile, “Travmanın Yoğun Olduğu Komşu Ülkelerdeki Psikologların Eğitimi” Projesi kapsamında, İstanbul’da Iraklı Kürt terapistlere EMDR II. Düzey eğitimi verildi.
Kasım 2010 DBE’nin daveti ile İstanbul’a gelen, EMDR International Association (EMDRIA) Onaylı Danışman ve Eğitmeni, EMDR-HAP Eğitimcisi Jim Knipe tarafından, DBE bünyesinde EMDR eğitimi almış 37 terapiste 2 günlük “Komplex Travma Eğitimi” verildi.
Aralık 2010  EMDR Derneği resmen kuruldu.
Ocak 2011 Marilyn Luber  “EMDR Terapistinin Alet Çantası ” eğitimini vermek için DBE davetlisi olarak İstanbul’a geldi ve 2 gün eğitim verdi.
Mayıs 2011 EMDR Derneği “EMDR’ın Geleceği” konulu 2 günlük bir sempozyum ile İlk Genel Kurul Toplantısını eşzamanlı düzenledi.
2011-2012 Van Depremi’nden sonra EMDR-HAP Van’da çalışan profesyonellere EMDR I ve II Düzey Eğitimleri ve süpervizyonu vermiştir. Bu proje hala devam etmektedir.
Haziran 2012 Katie O’Shea “Henüz Kelimeler Yokken” çalıştayını yapmak için dernek davetlisi olarak İstanbul’a geldi.
 2013 Suriyeli mülteciler- Kilis Suriye Mültecileri Kampında çalışan 5 terapist EMDR Eğitimi ve süpervizyonu almıştır. Proje araştırma formatında yürütülmekte olup, genişletilerek daha geniş bir araştırma projesine dönüşmesini umuyoruz.
Şubat 2013 Udi Oren “Zor Vakalar ile EMDR” çalıştayını yapmak için dernek davetlisi olarak İstanbul’a geldi.
Kasım 2013 Elan Shapiro “Yakın Tarihli Travmaya Müdahale” çalıştayını yapmak için dernek davetlisi olarak İstanbul’a geldi.
Kasım 2013 EMDR Derneği 2 günlük II.EMDR Sempozyumunu ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantısını eşzamanlı düzenledi.
Nisan 2014 EMDR Derneği 2 günlük III. EMDR Sempozyumunu ve Olağan Genel Kurul Toplantısını eşzamanlı düzenledi.
Haziran 2014 Dernek Başkanı Emre Konuk EMDR’ın gelişimine yaptığı katkılar ile EMDR Avrupa Kongresi’nde 25.yıl HAP – İnsani Yardım Programları ödülünü aldı.
Temmuz 2014 Sophia Barna “EMDR ve Ergenlerle Performans Geliştirme” çalıştayını yapmak için dernek davetlisi olarak İstanbul’a geldi.
2014 Suriyeli mültecilerle çalışan ve Irak, İran, Suriye ve Filistin gibi Arap ülkelerinden gelen uzmanlara İstanbul’da EMDR I. ve II. Düzey Eğitimleri verilmiştir. Bu proje, EMDR-HAP Türkiye ve DBE ile EMDR- HAP Avrupa YMCA Filistin tarafından ortaklaşa desteklenmiştir.
2014 Soma’da meydana gelen maden kazasında 301 maden işçisi hayatını kaybetti. EMDR-HAP çeşitli STK’lar ve devlet kurumları ile birlikte maden işçilerinin ve ailelerinin yaşadığı yerlerde çalışmalar başlatmış ve bu kapsamda gönüllü terapistlere EMDR-HAP tarafından R-TEP, G-TEP , travma ve Çocuklarla EMDR gibi çeşitli eğitimler verilmiştir.
2015 – 2016 Tüm Türkiye’de gerçekleşen bombalama olayları sonrası, EMDR HAP gönüllü terapistleri mağdur ve yakınlarına destek vermiştir.
2016 Atatürk Hava Limanı Bombalama olayı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında AHL bünyesindeki birkaç firmanın çalışanlarına stabilizasyon çalışması, travma taraması yapılmış sonrasında da G-TEP ve R-TEP uygulamaları EMDR HAP gönüllüleri ile 10 hafta devam etmiştir.
2017 İstanbul Reina Saldırısı Sonrası destek isteyen kişilere psikolojik destek çalışmaları yapılmıştır.
2017 İzmir Adliyesi saldırısı sonrası şehit yakınlarına, olaydan etkilenenlere yönelik psikolojik destek çalışmaları yapılmıştır.
2017 Ayvacık Depremi sonrası etkilenen köylerde psikolojik destek çalışması yapılmıştır.
2017 Şehit yakınlarına çeşitli illerde psikolojik destek çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.
2018 Yılbaşı gecesi pencereden düşen gencin ailesi ve arkadaşlarına psikolojik destek çalışmaları yapılmıştır.
2018 İran’da düşen özel uçakta hayatını kaybedenlerin yakınlarına yönelik psikolojik destek çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
2020 Elazığ depremi sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Baknlığı ile birlikte Elazığ’da 400’e yakın depremzedeyle çalışılmıştır. Corona virüs pandemisi ile birlikte bu çalışmalara ara verilmek zorunda kalınmıştır.
2020 Corona Virüs Pandemisi sürecinde Türkiye’nin her bölgesinden “online psikolojik destek çalışması” kapsamında yaklaşık 740 sağlık çalışanı, Covid hastası, Covid sebebi ile vefat edenlerin yakınları ile bu süreçte görev alan personele psikolojik destek destek verilmiştir.
2020 İzmir depremi sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Baknlığı İzmir İl Müdürlüğü ile birlikte İzmir’de 575 depremzedeyle çalışılmıştır
2021 Mayıs 8,9,10 Mayıs 2021’de Online olarak I.Ulusal EMDR Kongresi “Daha iyi bir dünya için Değişimden Dönüşüme EMDR” teması ile gerçekleştirilmiştir. Bu tema ile EMDR’ın daha derin içgörü, daha hızlı değişim, daha güçlü dönüşüm sağladığı uygulamalara, workshoplara ve bilimsel çalışmalara yer verilmiştir.
2021 Antalya Manavgat Orman Yangını sonrası yangından etkilenen vatandaşlarımıza ve yangın söndürme çalışmalarında görev alanlara sahada psikolojik destek çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
2021 Muğla Orman Yangını sonrası yangından etkilenen vatandaşlarımıza ve yangın söndürme çalışmalarında görev alanlara sahada psikolojik destek çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
2021 Doğu Karadeniz Sel Felaketi sonrası selden etkilenen vatandaşlarımıza ve sel çalışmalarında görev alanlara sahada psikolojik destek çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
2021 Ahbap Grubu’ndan gelen psikolojik destek taleplerine gönüllü üyelerimiz destek vermektedir.
2021 Saadet Öğretmen Vakfı’ndan gelen psikolojik destek taleplerine gönüllü üyelerimiz destek vermektedir.


Sertifikasyonları: