Depresyon Nedir?

Depresyon, ruh durumu bozukluğu olarak sınıflandırılsa da belirtileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Depresyon, aynı anda hayatın bir çok alanını etkileyebilen, karmaşık bir problemdir.

Depresyon, vücuda etki edebilir; uykusuzluk, yorgunluk, iştah problemleri, cinsel sıkıntılar ve kaygı şeklinde belirtilere yol açabilir.

Zihni etkisi olabilir; net düşünme, ayrıntıları fark edememe, hatırlayamama ve doğru karar verememe gibi sorunlar doğurur.

Duygulara etki edebilir; üzüntü, hüzün, umutsuzluk, suçluluk, değersizlik gibi duygular hissedilmesine neden olabilir.

Davranışlara etki edebilir; alkol veya madde kullanımına, intihar girişimlerine, topluma zarar verebilecek davranışlara yol açabilir.

İlişkilere etki edebilir; saldırganlık, insanlardan uzaklaşma, aile veya evlilik içi sorunlar oluşabilir.

İki ana depresyon türü vardır:
1. Duygu durumunun sadece tek bir yönüne etki ettiği için “tek kutuplu” da denilen ağır depresif bozukluk.
2. Duygu durumunun her iki yönüne de etki ettiği için “iki kutuplu” da denilen manik-depresif rahatsızlık.

Depresyonun bir şekli de distimidir. Distimi, depresyonun daha hafif fakat kronik bir şeklidir. Ağır depresif bozukluk, manik depresif rahatsızlıktan çok daha fazla görülür ve çok daha fazla etkeni vardır.

depresyon

Depresyonun Kişi ve Yakınları Üzerine Etkileri Nelerdir?

Depresyonun belirtileri gösteriyor ki depresyonda olmak acı çekmektir. İnsanlar depresyondayken yaşadıkları ümitsizlik ve çaresizlik bir ruh durumundan daha fazlasıdır, bir varoluştur. Hastalar mücadeleden vazgeçer, sevgiden uzaklaşır, hayattan uzaklaşır, bu yüzden kendilerini daha da kötü hissederler. Hayatları daha da kötüleşmeye başlar ve bu durum yakınlarını da etkiler. Aile bireyleri, depresyondan etkilenmeye başlar, sürekli şikâyetler, bitmeyen eleştiriler, duygusal yakınlaşma eksiklikleri ve birlikte eğlenememek. Hastalar kendilerini aşağılanmış ve bir yabancı gibi hissetmeye başlarlar.. Aile içi ilişkiler de depresyon belirtileri göstermeye başlarlar.

Depresyon İçin Ne Zaman Yardım İstemeli?

Depresyon yaşamınızı (aileniz, işiniz, gelecek planlarınız) negatif etkilediğinde ve işlerin kötüye gideceğini düşünmeye başladıysanız yardım istemelisiniz. Kendiniz için, sevdikleriniz için, işler daha kötüye gitmeden evvel yardım istemelisiniz. Yaşama depresyonla birlikte devam etmeye başlamadan, hasta ve  ailesi, en erken zamanda bu sorunu çözmeye yönelmelidir. Eziyetle geçen her an bir kayıptır.


Sertifikasyonları: